Informacje
podstawowe o działalności
Informacje podstawowe o działalności
Wydawnictwo Papierów Wartościowych jest firmą konsultingową, specjalizującą się w doradztwie finansowym z zakresu inżynierii finansowej - metod pozyskiwania środków finansowych, poprzez emisję papierów wartościowych i organizację tych emisji we współpracy z instytucjami finansowymi.
Główne obszary działania Wydawnictwa to:
Wydawnictwo kontynuuje działalność rozpoczętą w czerwcu 1991 roku, w strukturze innego podmiotu gospodarczego. Jako odrębne przedsiębiorstwo, Wydawnictwo rozpoczęło działalność w styczniu 1994 roku. Siedziba i biuro spółki znajdowało się w Warszawie, obecnie (przejściowo) biuro znajduje się w Delegaturze w Katowicach.
Wydawnictwo Papierów Wartościowych działało w grupie firm oferujących swe usługi jako doradcy prawni, finansowi, marketingowi i ekonomiczni. W skład tej grupy wchodzą:
Szczegółowe informacje o działalności Dokonania Wydawnictwa świadczą, że jest to spółka wyspecjalizowana we wdrażaniu opracowanych przez siebie koncepcji.
W toku prowadzonej działalności, Wydawnictwo - oprócz fizycznej realizacji emisji papierów wartościowych - realizowało między innymi:
Kreowanie
lokalnych rynków kapitałowych - konsultacje Konsultacje w programie dla Województwa Katowickiego pod nazwą "Kontrakt Regionalny", w tym współautorstwo rozdziału VI "Finanse", obejmującego zakres i formy działań instytucji kreujących i asymilujących kapitał na inwestycje infrastrukturalne w regionie (tworzenie lokalnych rynków kapitałowych). Doradztwo i uczestniczenie po stronie społecznej w negocjacji zapisów Kontraktu ze stroną rządową.
Papiery
wartościowe - konsultacje Prace w charakterze Konsultantów Rady Prezydenckiej, Prezesa NBP, Prokuratora Generalnego, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Przekształceń Własnościowych (Departamenty Reprywatyzacji i Powszechnej Prywatyzacji), Ministerstwa Finansów (Departament Polityki Finansowej i Analiz), Urzędu Rady Ministrów. Opinie Wydawnictwa dotyczyły zasad obrotu papierami wartościowymi w zakresie organizacji i technik gwarantujących bezpieczeństwo obrotu, długo i krótkookresowych zastosowań papierów wartościowych na rynku kapitałowym oraz restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstw będących własnością Skarbu Państwa, poprzez jego kapitalizację.
Prywatyzacja
zasobów mieszkaniowych poprzez emisję obligacji Autorstwo programu prywatyzacji zasobów mieszkaniowych poprzez emisję obligacji, który został wysoko oceniony przez Radę d/s Prywatyzacji przy Prezesie Rady Ministrów oraz zarekomendowany przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa oraz Radę Programową Powszechnej Prywatyzacji Zasobów Mieszkaniowych, jako metoda modelowa. W latach 1994 - 1996 metodą wypracowaną przez Wydawnictwo i przy jego udziale, zrealizowano w kilku programach emisje obligacji o łącznej wartości ponad 500 000 000 zł.
Konwersja
zadłużenia górnictwa Autorstwo
programu zmierzającego do konwersji zadłużenia górnictwa w papiery wartościowe
i zorganizowania dla nich rynku.
Sekurytyzacja
należności przemysłowych Opracowanie modelu sekurytyzacji należności przemysłowych, umożliwiającego jednorazowe pozyskanie środków finansowych w odpowiedniej wysokości, po relatywnie niskich kosztach pieniądza i niskim koszcie procedur. Technikę tę wykorzystuje się zwykle tam, gdzie ograniczone jest pozyskiwanie środków z rynku kredytowego lub jest to zbyt kosztowne. Sekurytyzacji, czyli procesowi zamiany aktywów na instrumenty dłużne, które mogą stać się przedmiotem obrotu, mogą podlegać wierzytelności z kredytu, opłaty z leasingu długoterminowego, płatności handlowe, należności za wykonanie robót itp.
Zdobyte przez Wydawnictwo doświadczenia w tym zakresie, w pełni spełniły podstawowe założenia i cele, tj. wypracowanie i utrwalenie pozakredytowych technik pozyskania pieniądza, a także przyśpieszenie przepływów strumieni pieniężnych na pokrycie niedoborów środków finansowych spowodowanych wydłużeniem terminów odroczenia płatności.
Dla zrealizowanych programów sekurytyzacji należności, Wydawnictwo opracowało autorski papier wartościowy w formie imiennego weksla własnego - Weksel Inwestycyjny Programu Sekurytyzacji (WIPS).
W
ramach wdrożenia modelu, zrealizowano program sekurytyzacji należności
Bytomskiej Spółki Węglowej SA, związanych z dostawami węgla energetycznego
do elektrowni i elektrociepłowni w I, II i III kwartale 1999 roku, na
łączną kwotę 84 300 000 zł.
Wydawnictwo, będąc pionierem wprowadzania na polski rynek techniki sekurytyzacji, chce zdyskontować zdobyte doświadczenie i sprawdzone w praktyce rozwiązanie modelowe, aby zaoferować je do szerszego wykorzystania na polskim rynku. Dla realizacji tego celu niezbędne jest przeprowadzenie standaryzacji i ratingu autorskich procedur technik sekurytyzacji należności przemysłowych, opracowanych przez Wydawnictwo.
Imienny
Certyfikat Podmiotu Gospodarczego Opracowanie
koncepcji Imiennego Certyfikatu Podmiotu Gospodarczego, bazującego na
Certyfikacie Depozytowym (CD), który podobnie jak Certyfikat Imienny,
jest papierem wartościowym opartym na przepisach prawa cywilnego, nominowanym
w pieniądzu, posiadającym pakiet zabezpieczeń przed podrobieniem i fałszerstwem,
stosowany w londyńskim certyfikacie depozytowym, określonym unormowaniami
London Good Delivery Standards.
Certyfikat
Własny Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego (CWPBO) Certyfikat Własny Przedsiębiorstwa Budownictwa Ogólnego jest autorskim modelem finansowania pozakredytowego przedsięwzięcia budowlanego bazującego na Certyfikacie Imiennym (CI) i został wdrożony dla J.W. Construction spółki z o.o. (wartość nominalna emisji 100 000 000 zł). Certyfikat jest papierem wartościowym opartym na przepisach prawa cywilnego, nominowanym w pieniądzu, posiadającym pakiet zabezpieczeń przed podrobieniem i fałszerstwem, stosowany w londyńskim certyfikacie depozytowym, określony unormowaniami London Good Delivery Standards.
CWPBO służy odseparowaniu trybu bieżącego przepływów pieniężnych - w zależności od postępu realizowanych nakładów rzeczowych, z równoczesnym przeniesieniem kwestii płatności w obszar operacji finansowych pomiędzy aktywnymi uczestnikami przedsięwzięcia inwestycyjnego (budowlanego).
Efektywnie, Imienny Certyfikat Przedsiębiorstwa Budowictwa Ogólnego pozwala na przeniesienie obowiązków fiskalnych wykonawcy przedsięwzięcia budowlanego (zarówno w zakresie podatków bezpośrednich, oraz pośrednich), na moment sprzedaży zrealizowanego obiektu.
Rozwiązanie to zostało bardzo dobrze ocenione przez Ministerstwo Finansów, jako instrument aktywizacji inwestycji rynku finansowego na rynku budowlanym.
Program
obsługi obrotu wekslowego Wydawnictwo
jest autorem programu obsługi obrotu wekslami, którego podstawowym celem
jest zwiększenie płynności finansowej podmiotów uczestniczących w transakcji
kupna-sprzedaży, poprzez przyspieszenie przepływu środków pieniężnych.
Finansowanie
zadań publicznych struktur samorządowych Wydawnictwo opracowało także koncepcję modelowych zasad finansowania zadań publicznych struktur samorządowych.
Sekurutyzacja
kontraktów zdrowotnych We współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw SA, Wydawnictwo pracuje w chwili obecnej nad modelem finansowania inwestycji w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, poprzez przyspieszenie przepływu środków pieniężnych, w drodze sekurytyzacji należności z kontraktów zawartych ze Śląską Kasą Chorych. Zmiany polityczne przeszkodziły wdrożeniu programu pilotażowego.
Obsługa emisji Hipotecznych Listów Zastawnych Rheinhyp-BRE Bank Hipoteczny SA Na zlecenie Rheinhyp - BRE Bank Hipoteczny SA w Warszawie, Wydawnictwo zrealizowało techniczną obsługę emisji Hipotecznych Listów Zastawnych w formie materialnej emitowanych w złotych polskich (PLN) a także w euro (EUR) oraz dolarach amerykańskich (USD), opracowując ich projekty graficzne oraz obsługując techniczną realizację wszytkich emisji. Listy zastawne zrealizowane zostały na dwupłaszczowych arkuszach zawierających kupony odsetkowe.
Monitorowanie legislacji sekurytyzacyjnych w Ustawie o funduszach inwestycyjnych Wydawnictwo bardzo aktywnie włączyło się w prace nad Ustawą o funduszach inwestycyjnych zarówno na etapie prac sejomowych oraz senackich. Opracowano na zlecenie Biura Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu ekspertyzę "Rozwiązania ukierunkowane na sekurytyzację należności w rządowym projekcie ustawy o funduszach inwestycyjnych wraz z projektami podstawowych aktów wykonawczych (druki 1773 i 2105)", zabiegając o uwzględnienie spółek kapitałowych w grupie podmiotów uprawnionych do realizacji transakcji sekurytyzacyjnych.
Standaryzacja udostępniania spółek celowych dla wdrożeń sekurytyzacji należności Opracowanie modelowych rozwiązań umożliwiających obsługę sekurytyzacji należności bankowych, podmiotów gospodarczych i instucji samorządowych w oparciu o Sekurytyzacyjny Dom Emisyjny - instytucję wyspecjalizowaną w kompleksowej transakcji sekurytyzacyjnej, skoncentrowanej na udostępnianiu spółek celowych (SPV) wraz z pełnym serwisowaniem ich działania w trzech fazach wdrożeniowych sekurytyzacji: jej przygotowaniu (od zbadania podatności aktywów na sekurytyzację, po opracowanie dedykowanego wskazanemu inicjatorowi - projektu finansowego); realizacji transakcji (od określenia warunków nabycia aktywów poprzez opracowanie modelu emisyjnego papierów dłużnych, ich emisję i skuteczne uplasowanie); obsłudze rozliczeń (od monitorowania terminowości spływu należności z jednoczesnym interweniowaniem wobec przypadków odstępstw od założonych projekcji, po wykup i umorzenie papierów dłużnych oraz końcowe rozliczenie programu).Więcej informacji na temat sekurytyzacji należności znajduje się na stronie: www.sekurytyzacja.info udostępnionej przez Wydawnictwo.
Rozwiązania dla wdrożeń narzędziowych Lokalnych Rynków Kapitałowych Projekt i organizacja Platformy Elektronicznej Rynku Obligacji tworzącej zręby dla oprzyrządowania kapitałowego Lokalnych rynków kapitałowych organizujących dystrybucję pieniądza poprzez transakcje krótko terminowymi papierami dłużnymi w obrocie niepublicznym dla podmiotów gospodarczych i instytucji. Opracowanie panelu informacyjnego http://pero.wpw.pl oraz transakcyjnego https://pero.wpw.pl udostępnianego uprawnionym nabywcom.
Emisyjne Systemy Transakcyjne dla LIRK Wdrożenie rozwiązań systemowych Platformy Elektronicznej Rynku Obligacji dla udostępnienia Emisyjnych Systemów Transakcyjnych Animatorom Lokalnych Internetowych Rynków Kapitałowych (LIRK). Uruchomienie portalu informacyjno transakcyjnego opartego na domenie i-obligacje.pl
Wydawnictwo Papierów Wartościowych spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, wpisana do Rejestru handlowego Sądu Rejonowego w Warszawie pod numerem RHB-39337, dnia 21 stycznia 1994 roku, z kapitałem zakładowym 500.000 PLN. Regon: 01047026 NIP: 527-00-21-032
Osoby uprawnione do reprezentowania spółki: Jarosław Ławrynowicz - Prezes Zarządu
©
1998-2011 - WPW
|